19.06.2016 – Msza św. „fin de curso pastoral” na Aluche. Wspólnie z całą wspólnotą parafialną  podziękowaliśmy za cały rok pastoralny. Po mszy św. był festyn i piknik: wspaniałe polskie ciasta, pyszna kawa i prawdziwa oranżada. Były śpiewy, tańce, skecze i pyszny obiad.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

12.06.2016 – Rocznica Pierwszej Komunii Świętej. Rok temu 4 dzieci: Michał, Natalia, Sandra i Magda przystąpiły w Polsce do I-wszej Komunii świętej. Podczas niedzielnej Eucharystii we wspólnocie podziękowały Jezusowi za tak wielki dar i ponowiły swoje przyrzeczenia. „ Pamiętam Dzień, kiedy, Panie Jezu, przyszedłeś do mnie w małej Hostii skryty i dałeś mi poznać swoją miłość, Dziękuję Ci, Panie Jezu, za ogromne szczęście, jakie dane mi było tego Dnia. Przepraszam, za wszystkie niespełnione obietnice. Proszę, przypominaj mi często, że jesteś blisko! Amen”.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

04.06.2016 – Święto dzieci u Sióstr w klasztorze. W Las Rozas, gdzie mieszkają obecnie Siostry Hijas del Amor Misericordioso – czyli „nasze siostry”; dzieci pierwszokomunijny miały swoje święto dziękczynienia. Była uroczysta msza święta podczas której dzieci zwierzyły siebie i swoje życie Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Były gry i zabawy dla najmłodszych, film i rozmowy niedokończone dla rodziców. I był oczywiście wspólny uroczysty obiad. A na zakończenie modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy siostrom: Matce Mari Mi, Ani, Beacie, Ines, Lucynie i Magdzie.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

29.05.2016 – Uroczystość Corpus Christi - Boże Ciało. Jak co roku, ulicami Madrytu przeszła uroczysta procesja z Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Na Pacifico, po mszy świętej, również oddaliśmy cześć i uczciliśmy Jezusa obecnego pośród nas. Dziewczynki, które w tym roku przystąpiły do Komunii św. – chyba pierwszy raz w życiu – sypały Jezusowi kwiatki. W naszej Ojczyźnie, uroczystość ta miała miejsce w czwartek  26 czerwca. Warto zobaczyć – przepiękne dywany usypane z kwiatów w Spyćmierzu /koło Łodzi/.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

21.05.2016 – Pierwsza Komunia Święta. W sobotę, podczas uroczystej mszy św. 36 dzieci przyjęło Jezusa Chrystusa w Eucharystii po raz pierwszy. Wielka radość dla wszystkich: dzieci, rodziców, dziadków i przyjaciół. W sumie w latach 2014-2016 do I-wszej Komunii świętej przygotowało się 46 dzieci; 10 z nich uroczystość swoją przeżywały w Polsce.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

14.05.2016 – Pielgrzymka Jubileuszowa do Cuacos de Yuste – Polskiej Częstochowy w Hiszpanii. Wraz ze wspólnotą polską z Vicalvaro, pielgrzymowaliśmy do Cuacos de Yuste, pałacu i klasztoru,  które zbudował król Carlos V.    Od trzech lat, w klasztorze, który wcześniej należał do wspólnoty mnichów Jeronimos, mieszkają obecnie Ojcowie Paulini z Częstochowy, a wraz z nimi Czarna Madonna. W ten sposób miejsce to staje się dla nas Polaków, mieszkających w Hiszpanii – naszą Częstochową. Podczas mszy św. podziękowaliśmy za „dar Chrztu Polski oraz nasz chrzest i za wierność Bogu, Kościołowi i Maryi naszej „Czarnej Madonnie”. Wspólnota wraz z przełożonym o. Pawłem, przyjęła nas z wielką radością: „z otwartym sercem i otwartymi ramionami witamy Was w domu „naszej Matki i Królowej”. Za wszelkie dobro – Bóg zapłać.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

17.04.2016 – Główne uroczystości z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. W kościele na Pacifico, siedzibie Kapelanii Polskiej w Madrycie, zgromadził nas na Eucharystii Wielki Jubileusz: dziękujemy Bogu za chrzest Polski i za naszą Ojczyznę. W uroczystości udział wzięli m. in. pracownicy ambasady, członkowie różnych stowarzyszeń polonijnych oraz polscy księża i siostry zakonne. Barwne stroje ludowe zespołu Krakus oraz polskie mundury wojskowe hiszpańskiego stowarzyszenia „Poland first to fight” stanowiły niezapomniany widok. Podczas Mszy wszyscy odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a każda wspólnota polska otrzymała w darze jubileuszową świecę.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

24-27.03.2016 – Triduum i Wielkanoc. W Wielki Czwartek wspólnie celebrowaliśmy święto ustanowienia Eucharystii w naszej wspólnocie na Pacifico, zaś w Wielki Piątek spotkaliśmy się na liturgii Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża we wspólnocie na Aluche. Tradycyjnie w Wielką Sobotę poświęciliśmy pokarmy: jaja, sól, chleb, wędliny i wielkanocne babki. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godzinie 8.00 celebrowaliśmy naszą polską REZUREKCJĘ. Był nas cały kościół na Pacifico. Wszystkim życzymy RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

20.03.2016 – Niedziela Palmowa. Od uroczystego poświęcenia palm, rozpoczęliśmy świętowanie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

18-22.03.2016 – Rekolekcje Wielkopostne. W tym roku nasze rekolekcje prowadził o. Mariusz Góryjowski SVD – rektor Domu Misyjnego w Nysie oraz Radca Prowincjalny Prowincji Polskiej SVD. Serdeczne Bóg zapłać za Słowo Boże i posługę konfesjonału.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

13.03.2016 – Zwyczaje i Tradycje Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.  Po mszy świętej miała miejsce katecheza dla Rodziców dzieci przygotowujących się do sakramentu I-wszej Komunii świętej. Tematem było przybliżenie chrześcijańskich, katolickich oraz naszych polskich zwyczajów i tradycji związanych z przeżywaniem Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych. Prezentacja.


04.03.2016 – I-wszy Piątek Miesiąca. Tym razem, stał się okazją do odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszym centrum na Aluche. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Drogę Krzyżową poprowadziły dzieci przygotowujące się w tym roku do I-wszej Komunii świętej. Wraz z siostrami Anią i Lucyną oraz rodzicami modliły się, niosły krzyż i świece idąc śladami męki i śmierci Jezusa. Dzieciom i Rodzicom – szczególne słowa podziękowania za udział.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

12.02.2016 – Droga Krzyżowa. Tradycyjnie, w każdy piątek Wielkiego Postu, gromadzimy się na nabożeństwach Drogi Krzyżowej. W naszej wspólnocie  na Pacifico jest to wyjątkowy czas osobistej modlitwy i głębokiej refleksji. W niedzielę zaś, jak w Polsce, śpiewamy nasze przepiękne Gorzkie Żale.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

10.02.2016 – Środa Popielcowa. Rozpoczęliśmy po raz kolejny czas Wielkiego Postu. Podczas mszy świętych posypaliśmy nasze głowy popiołem na znak naszej dyspozycji do przemiany naszego życia i osobistego nawrócenia.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

17.01.2016 – Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W parafii pw. św. Pawła w madryckiej dzielnicy Vallecas, gdzie „mieszają” się kultury i narodowości, miała miejsce uroczysta msza święta, celebrowana pod przewodnictwem abpa Madrytu – don Carlos Osoro, w intencji migrantów i uchodźców. Myślą przewodnią 102 już Światowej Niedzieli Migranta i Uchodźcy, były słowa papieża Franciszka z Orędzia na ten dzień:  „Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia”.  

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

10.01.2016 – Koncert Kolęd. W Kościele Nuestra Señora de la Paz, odbył się uroczysty, tradycyjny świąteczny koncert. Polskie kolędy zaśpiewała Monika Kuszyńska, piosenkarka i autorka tekstów, była wokalistka zespołu Varius Manx oraz reprezentantka Polski podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji.
http://www.madryt.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/noworoczny_
koncert_koled_w_siedzibie_kapelanii_polskiej_w_madrycie_1

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

06.01.2016 – Uroczystość Trzech Króli - spotkanie opłatkowe. Już tradycyjnie, w Uroczystość Objawienia Pańskiego – święto Trzech Króli, w naszych Centrach na Aluche i Pacifico, łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia. Kolędując – pobłogosławiliśmy kredę, kadzidło  i złoto, oraz kosztowaliśmy świątecznych dobroci.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

01.01.2016 – Nowy Rok. Popołudniowym nabożeństwem  i uroczystą mszą świętą na Pacifico, ku czci Świętej Bożej Rodzicielki, rozpoczęliśmy ten Nowy 2016 Rok. W Kościele Nuestra Seńora de la PazNaszej Pani Pokoju prosiliśmy o DAR POKOJU dla świata, dla naszych wspólnot, rodzin i każdego człowieka.

 

27.12.2015 – Niedziela Świętej Rodziny. Po mszy św. dzieci miały możliwość adorować Dzieciątko Jezus, całując je – zwyczajem hiszpańskim – w kolanko. A na Pacifico, gościliśmy ojca franciszkanina Alexandra z grupą młodzieży z Zachodniej Ukrainy. Będąc w drodze na Europejskie Spotkanie Młodych „Taize” w Walencji, uczestniczyli we mszy św. Przepięknym, wspaniale brzmiącym śpiewom nie było końca.  

 

24-26.12.2015 – Boże Narodzenie. Tradycyjnie, naszymi „pasterkami” rozpoczęliśmy przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Na Pacifico mieliśmy okazję śpiewać wraz z don Fernando, któremu towarzyszyły wnuki grając na skrzypcach (Irene, Rafael, Sofia i Ines). A na Aluche zagrał nam z „mocą i siłą” nasze polskie piękne kolędy Patryk.
                Po raz pierwszy też, udało się nam obchodzić tak zwany „drugi dzień świąt” – 26 grudnia św. Szczepana, gdyż w tym roku była to sobota. Na uroczystej mszy św. modliliśmy się szczególnie za naszych mężczyzn i o wytrwanie w wierze.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

18-23.12.2015 – rekolekcje adwentowe. W tym roku głosił je o. Tomasz Marciszkiewicz SVD – misjonarz z Węgier. Słowem i przykładem poruszył nasze serca i sumienia, frekwencja była bardzo duża. Za udział i złożone ofiary na rzecz misji na Węgrzech – Bóg zapłać.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

13.12.2015 – operacja „KILO”. W naszych wspólnotach w III niedzielę Adwentu, miała miejsce zbiórka produktów spożywczych: mleka, oliwy, cukru, ryżu i cola-cao, dla parafialnych Caritas. Wszystkim, którzy się dzielili za wszystko serdeczne Bóg zapłać.

 

08.12.2015 – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Franciszek, otwierając drzwi Bazyliki świętego  Piotra w Rzymie, uroczyście rozpoczyna Nadzwyczajny Rok Święty – Rok Miłosierdzia.  Natomiast 12 grudnia 2015, abp Carlos Osoro, podczas uroczystej mszy św. rozpoczął ten Rok Święty w Kościele w Madrycie. Będzie on trwał do uroczystości Chrystusa Króla, ostatniej niedzieli roku liturgicznego 20.11.2016r.

 

06.12.2015 – II Niedziela Adwentu i św. Mikołaja. Po mszach św. dzieci naszej wspólnoty spotkały się ze świętym Mikołajem. Poznały jego historię życia oraz otrzymały od świętego słodki upominek – czekoladę.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

29.11.2015 – I Niedziela Adwentu. Podczas mszy świętych uroczyście poświęciliśmy wieniec adwentowy i zapaliliśmy pierwszą świecę.

 

22.11.2015 – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Niedziela ta jest ostatnią niedzielą roku liturgicznego. Już 29.11.2015 rozpoczniemy Adwent.

 

21.11.2015 – „Wesele Polskie”. Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kultury „Krakus”, podczas wieczornego balu, przedstawiło obrzęd staropolskiego wesela, „tak jak to kiedyś bywało…. Z błogosławieństwem rodziców, oczepinami i wszelkimi zwyczajami i obrzędami, przyśpiewkami i tańcami”. Serdecznie gratulujemy Stowarzyszeniu „Krakus” , organizatorom jak i wykonawcom.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

17.11.2015 – zmarła śp. Barbara Olak. Przeżywszy tylko 53 lata, po ciężkiej chorobie odeszła do Pana, nasza Basia. Była z nami w Kapelanii na Pacifico przez 10 lat. Należała do grupy liturgicznej, proklamowała Słowo Boże, posługiwała przy ołtarzu, była Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii św.  20 i 22 listopada pożegnaliśmy „naszą Basię” podczas sprawowanych mszy św. I pomimo, że nie ma Jej pośród nas, pozostaje w naszej pamięci serca. Wieczny odpoczynek….

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

15.11.2015 – Święto Niepodległości Polski. Dokładnie 11 listopada świętowaliśmy 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Najpierw w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Madrycie (13.11.2015), a następnie w kościele Kapelani Polskiej „Nuestra Seńora de la Paz”. Była uroczysta msza św., występ zespołu ludowego działającego przy Stowarzyszeniu „Dom Polski w Getafe” oraz pyszne słodkości.
                Również podczas mszy św. modliliśmy się za ofiary zamachów terrorystycznych we Francji, które miały miejsce 13 listopada 2015 r.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

09.11.2015 – Nuestra Seńora de Almudena. W Madrycie, jak co roku, celebrowaliśmy uroczystość „Naszej Pani z Almudeny”. Najpierw msza św. na Plaza Mayor a następnie procesja z figurą Matki Bożej aż do Katedry.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

01-02.11.2015Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Podczas mszy św. modliliśmy się za naszych bliskich zmarłych polecanych w wypominkach. Wielu z nas nawiedziło cmentarze. 2 listopada w katedrze w Almudenie abp Carlos Osoro Sierra przewodniczył mszy św. za wszystkich wiernych zmarłych. W swoim kazaniu powiedział, że jest to „Czas refleksji nad życiem doczesnym i życiem wiecznym… Śmiercią, która jest doświadczeniem egzystencjalnym człowieka… Wieczny odpoczynek…”.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

25.10.2015 – Dzień Papieski. W niedzielę 25 października, w naszej wspólnocie obchodziliśmy kolejny Dzień Papieski pod hasłem: „Papież patronem rodziny”. Przez wstawiennictwo naszego świętego Jana Pawła II papieża, modliliśmy się za nasze rodziny i naszych bliskich.  Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II przypada 22 października.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

17-18.10.2015 – Pielgrzymka do Fatimy. Jak co roku, pielgrzymowaliśmy by dziękować i prosić Maryję, naszą Panią Fatimską, o szczególną opiekę i wstawiennictwo. Pomimo ulewnego deszczu i podtopień, humor, wspaniała modlitwa i atmosfera towarzyszyły nam przez cały czas. Wróciliśmy wymodleni, umocnieni i co daj Panie Boże – lepsi, nawróceni. Księdzu Tomaszowi Grali serdeczne Bóg zapłać za duchową opiekę podczas naszego wspólnego pielgrzymowania.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

17.10.2015 – Jubileusz Parafii Ntra. Sra de la Paz na Pacifico. W parafii Nuestra Seńora de la Paz, na Pacifico, o godzinie 20.00 została odprawiona msza św. dziękczynna za 75 lat istnienia Parafii i 25 lat kapłaństwa ks. Eduardo. Podczas wprowadzenia ks. proboszcz don Enrique, wspomniał, że od ponad 18 lat, kościół parafialny Nuestra Seńora de la Paz jest miejscem modlitwy i spotkań dla Polaków mieszkających w Madrycie oraz oficjalną siedzibą Kapelani Polskiej w Archidiecezji Madryt. To tutaj, zostaliśmy przyjęci i zawsze czujemy się jak u siebie w domu. Za wielkie serce i dobroć wspólnoty  parafialnej oraz Duszpasterzy – serdeczne Bóg zapłać.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

12.10.2015 Złota jesień. Prawie jak w Polsce.

 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

04.10.2015 – Rozpoczęcie Roku Pastoralnego 2015-2016. W niedzielę na mszach św. nastąpiło uroczyste i oficjalne rozpoczęcie roku pastoralnego w naszej Kapelani w parafii Santo Domingo de Guzman. Hasło tegoroczne brzmi: „Tu misericordia todo lo hace nuevo – Twoje miłosierdzie wszystko czyni nowym”.
                Rozpoczęliśmy katechezy dzieci przygotowujących się do I-wszej Komunii św. na drugim roku jest 48 dzieci a na pierwszym roku aż 30 dzieci. W poznawaniu Jezusa, prawd wiary i przykazań Bożych dzieciom towarzyszą rodzice, jako pierwsi katechiści, oraz nasze polskie siostry,  należące do Stowarzyszenia Sióstr Hijas de Amor Misericordioso. Do sakramentu bierzmowania natomiast przygotowanie rozpoczęło 20 osób.

 

06.09.2015 - Pierwsza polska msza św. po wakacjach w naszej Kapelanii. Wszystkich serdecznie witamy po wakacjach.


 

© 2006 Kapelania Polska w Madrycie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
email: kp.madryt@kapelania.nazwa.pl            webmaster@kapelania.nazwa.pl