17.07.2014

Najserdeczniejsze życzenia dla o.Mirosława od parafian.

08.07.2014

Spotkanie z o. Krzysztofem

Odwiedził nas o. Krzysztof Mazurek SVD – były kapelan Kapelanii Polskiej a obecnie proboszcz w Górnej Grupie /koło Grudziądza/. Przyleciał do Hiszpanii na wakacje wraz ze swoją siostrą Elżbietą.

Radości ze spotkania NIE BYŁO KOŃCA…

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


21-22.06.2014

III Zjazd Stow. Polonijnych i Kapelanii Polskich w Hiszpanii

Nasza wspólnota wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Braterstwa w Somosierra. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszcza parafii Somosierra ks. Jose Medina. Następnie było wspólne biesiadowanie oraz występy zespołu ludowego „Mogilanie”.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


15.06.2014

Niedziela Trójcy Przenajświętszej

Bardzo uroczyście - bo WSPÓLNIE - z całą społecznością parafialną naszej parafii Sto. Domingo de Guzman – Aluche, obchodziliśmy niedzielę Trójcy Przenajświętszej. Razem celebrowaliśmy mszę św. pod przewodnictwem proboszcza parafii – don Miguel Riuz de Zarate oraz pozostałych księży. Wspólnie modliliśmy się – Hiszpanie, Polacy, Ukraińcy, Ekwadorczycy, Peruwiańczycy i wszyscy należący do naszej parafii.

Po mszy św. na placu przed kościołem miał miejsce festyn. Zatańczyły na nim dzieci ze stowarzyszenia „Dom Polski” w Getafe, śpiewały dzieci I-wszo komunijne. Przedstawiono scenki rodzajowe, skecze, etc… Zabawa trwała długo.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


08.06.2014

Zesłanie Ducha Świętego – zakończenie I roku katechezy do sakr. bierzmowania

Niedziela była okazją do podziękowania za pierwszy rok katechezy przygotowującej do sakr. bierzmowania. Młodzież wraz z rodzicami i wspólnotą uczestniczyła w uroczystej mszy św., podczas której nastąpiło oddanie i poświęcenie się Duchowi Świętemu według modlitwy św. Arnolda Janssena SVD.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


Po mszy spotkaliśmy się w salonie parafialnym, gdzie młodzież zaprezentowała scenki rodzajowe, biblijne oraz tańce. Wspaniałe wypieki oraz kawa zakończyły wspólny czas spotkania.

Pobierz PowerPoint - Espinar początek

Pobierz PowerPoint - Espinar modlitwa

Pobierz PowerPoint - Espinar zabawy

Pobierz PowerPoint - Espinar praca

Pobierz PowerPoint - Espinar dzien 2


01.06.2014

Rocznica I-wszej Komunii św. 2012/2013

Z okazji rocznicy I-wszej Komunii św. dzieci z ubiegłego roku, została odprawiona msza św. z ich udziałem oraz w ich intencji.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


24.05.2014

Uroczystość I-wszej Komunii świętej

W sobotę, 30 dzieci z Kapelanii Polskiej w Madrycie, po raz pierwszy uczestniczyło w pełni w Eucharystii. Wraz ze swoimi rodzicami i gośćmi mogli radować się tą uroczystą chwilą – przyjęcia Jezusa do swojego serca.

Przez cały rok chodziły wraz z rodzicami na niedzielne msze św. oraz spotkania katechetyczne, pilnie poznając Pana Boga i prawdy naszej wiary. Na prośbę Rodziców – duszpasterz udzielił I-wszej Komunii św.:

„Przed kilkoma laty z troską i miłością chrześcijańskich rodziców przynieśliśmy nasze dzieci do Kościoła, prosząc dla nich o chrzest i łaskę wiary. To święte życie Boże, które otrzymały na chrzcie świętym, chcieliśmy w nich podtrzymać i rozwijać.

Sami, jak potrafiliśmy, mówiliśmy im o Bogu oraz towarzyszyliśmy im  podczas niedzielnej katechezy, aby bardziej poznały Chrystusa i pokochały go swoim dziecięcym sercem.

Dziś wobec zgromadzonej tu rodziny i wspólnoty Kapelanii Polskiej w Madrycie, prosimy Ciebie księże, abyś w czasie tej uroczystej Mszy Świętej udzielił naszym dzieciom Pierwszej Komunii Świętej.

Prosimy również o modlitwę w czasie Najświętszej Ofiary, aby wytrwały w wierze swoich ojców i czystej miłości do Boga i świętej Matki Kościoła”.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


16.05.2014

Pielgrzymka do Lourdes.

Podczas weekendu majowego 16-18.05.2014 grupa pielgrzymów udała się do Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Uczestniczyli tam w modlitwie różańcowej, Drodze Krzyżowej oraz mszach św.

W tym czasie w Lourdes miała miejsce 56 Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa. O oprawę liturgiczną zadbali Hiszpanie a mszy św. przewodniczył biskup Polowy armii francuskiej Luc Ravel wraz z kapelanami wojskowymi z całego świata. Nasza grupa miała okazję uczestniczyć w mszy św. odprawianej przez ks. bpa.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


3-4.05. i 10-11.05.2014

Dzień skupienia dla młodzieży w El Espinar.

Podczas dwóch majowych weekendów, młodzież która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania, miała swoje mini rekolekcje w domu Księży Werbistów w El Espinar. Było miejsce na wspólne poznanie się, zabawę, modlitwę i refleksję pośród pięknych gór, lasów i strumieni.

Spotkanie przygotowali katecheci, animatorzy oraz rodzice, którzy zadbali o nasz stół. Wszystkim serdecznie dziękuję.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


27.04.2014

Niedziela Bożego Miłosierdzia i kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II.

W tym szczególnym dla nas Polaków dniu, Kapelania Polska w Madrycie zaprosiła rodaków na mszę św. dziękczynną za DAR KANONIZACJI PAPIEŻA JANA PAWŁA II oraz Jana XXIII. O godzinie 17.00 w kościele Ntra. Sra de la Paz na Pacifico w Madrycie, zawierzyliśmy świat Bożemu Miłosierdziu oraz wyśpiewaliśmy radosne Te Deum Laudamus – Ciebie Boże Wielbimy…

Na mszy św. byli obecni pan ambasador RP Tomasz Arabski wraz ze współpracownikami, przedstawiciele różnych środowisk polonijnych oraz – jak zawsze – lud wierny – nasi rodacy.

Po mszy św. spotkaliśmy się na wspólnej kawie oraz tradycyjnym polskim serniku, przygotowanym przez naszych parafian.

W tym dniu, również w Rzymie – na Placu św. Piotra – była obecna liczna grupa pielgrzymów z naszej Kapelanii Polskiej w Madrycie. Za ich pielgrzymi trud oraz modlitwę wszyscy serdecznie dziękujemy.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


17.04 - 20.04.2014

TRIDUUM PASCHALNE I NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA.

W Wielki Czwartek /17 kwietnia/ we wspólnocie na Pacifico celebrowaliśmy dzień ustanowienia Eucharystii oraz sakramentu Kapłaństwa. Wspólnie modliliśmy się o wzajemne praktykowanie przykazania miłości.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


W Wielki Piątek /18 kwietnia/ na Aluche razem uczestniczyliśmy w liturgii męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Adoracja Krzyża była znakiem naszej wiary a zarazem wdzięczności Bogu za ofiarę Jego Syna Jezusa Chrystusa.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


W Wielką Sobotę /19 kwietnia/ zwyczajem polskim poświęciliśmy pokarmy: chleb, wędliny, jaja i sól. Kościoły Kapelani Polskiej w Madrycie w obu centrach /na Aluche i Pacifico/ pękały w szwach. Wszyscy rodacy pragnęli tego dnia zachować naszą tradycję i zwyczaj.

Uroczystą Liturgię Paschalną Wielkiej Soboty przeżywaliśmy w parafiach i wspólnotach hiszpańskich.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego /20 kwietnia/, nasza ranna /godz. 8.00/ msza św. REZUREKCYJNA ponownie zgromadziła tłumy rodaków. Podczas homilii ks. Jakub zawołał: Chrystus Zmartwychwstał. Wierni odpowiedzieli: Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Potem…. Były spotkania w rodzinnym gronie przy wielkanocnym śniadaniu: żurku, jajkach, sałatkach i innych smakołykach z umiłowanej ojczyzny..

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


13.04.2014

Niedziela Palmowa.

Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową czyli Niedzielą Męki Pańskiej. To dzisiaj Kościół obchodzi pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy, dla dokonania swego paschalnego misterium.

Procesja z palmami, która rozpoczyna mszę świętą, jest znakiem naszej wiary w Jezusa Chrystusa – Króla i Pana naszego. Chrystusa, który uniżył się, przyjął krzyż i cierpienie, aby nasze krzyże i nasze cierpienia, w zjednoczeniu z Nim, były drogą naszego zbawienia i chwały.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


10.04 - 15.04.2014

Rekolekcje Wielkopostne.

10.04-15.04.2014 - REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W tym roku rekolekcje wielkopostne głosił dla nas ojciec dr Jakub Błaszczyszyn SVD – Prowincjał Regi URAL. Tematem refleksji było przymierze Boga z Abrahamem, Boga z człowiekiem, Boga z każdym z nas. A zarazem rozważaliśmy jak umacniać i rozwijać nasze życie i nasze relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. Ojcu Jakubowi dziękujemy za trud głoszenia i dzielenia się osobistym doświadczeniem Boga.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


30.03.2014

IV Niedziela Wielkiego Postu.

30.03.2014 – IV Niedziela Wielkiego Postu
Dzisiaj po mszy św. odbyła się katecheza dla rodziców i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, którą poprowadzili ks. proboszcz parafii Aluche - don Miguel Maria Ruiz de Zarate i lekarz Jose Maria Mazarico. Spotkanie zostało zorganizowane w związku ze społeczną kampanią na rzecz obrony życia nienarodzonych i ukazania się manifestu na temat: „Contra la ley del aborto”. W ten sposób pragniemy zamanifestować i wyrazić nasze poparcie dla tych wszystkich, którzy stają w obronie godności człowieka i jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

05.03.2014

Środa Popielcowa - Wielki Post.

05.03.2014 – Środa Popielcowa - Wielki Post. W środę popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post – czas przygotowania do radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Papież Franciszek jako temat tegorocznego Orędzia wybrał słowa: „Stał się ubogim, aby wzbogacić nas swoim ubóstwem” (2 Kor 8,9). Chciejmy, zwyczajem i tradycją naszych ojców, przeżyć ten czas dobrze, w duchu umartwienia i pokuty, solidarni z ubogimi i potrzebującymi, uczestnicząc w nabożeństwach Gorzkich Żali /niedziela godz. 17.00 Pacifico/ oraz Drodze Krzyżowej /piątek godz. 20.45 Pacifico/.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


09.02.2014

św. Agaty - poświecenie chleba i soli.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


02.02.2014

Święto Ofiarowania Pańskiego i Międzynarodowy Dzień Życia Konsekrowanego.

02.02.2014 – Święto Ofiarowania Pańskiego i Międzynarodowy Dzień Życia Konsekrowanego. W naszych wspólnotach wspólnie celebrowaliśmy msze św. podczas których poświęciliśmy świece - gromnice. Według tradycji, świeca poświęcona w święto Matki Bożej Gromnicznej miała chronić dom, obejście od burzy, gradu i innych kataklizmów. Modliliśmy się za osoby konsekrowane: ojców, siostry i braci zakonnych w dniu ich święta. A na zakończenie mszy św. otrzymaliśmy specjalne błogosławieństwo św. Błażeja biskupa (wspomnienie 03.02.), które ma nas chronić od chorób gardła.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


19.01.2014

Dzień Migranta.

19.01.2014 – 100 Dzień Migranta i Uchodźcy. Mszę św. w intencji emigrantów i uchodźców, w katedrze Almudena o godzinie  12.00, odprawili pod przewodnictwem ks. abpa kardynała A. M. Rouco-Varela kapelani poszczególnych wspólnot narodowych z Madrytu. Nasza obecność, pomimo deszczu i chłodu, była wyrazem przynależności do wielkiej rodziny jaką jest Kościół, który jednoczy ludzi różnych języków oraz kultur z całego świata.
         Parafianom ze wspólnoty Kapelanii Polskiej w Madrycie: z Aluche i Pacifico serdecznie dziękuję za udział. Również Stowarzyszeniu „Nasz dom – Nuestra casa”.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


12.01.2014

Niedziela Chrztu Pańskiego.

12.01.2014 – Niedziela Chrztu Pańskiego. Wszyscy zgromadzeni podczas mszy św. zostaliśmy pokropieni wodą święconą na znak naszego chrztu świętego. Młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania – uroczyście i wspólnie wyznała wiarę w Boga Trójjedynego: w Boga Ojca Wszechmogącego, w Jezusa Chrystusa Syna Bożego, w Ducha Świętego…

06.01.2014

Uroczystość Trzech Króli.

06.01.2014 – Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli. W tym dniu podczas mszy św. poświęciliśmy wodę, kredę i kadzidło. Zwyczajem polskim – kredą oznacza się drzwi C+M+B 2014 – Christus mansionem benedicat - a wodą kropi się mieszkanie na znak, że w naszym domu i w naszej rodzinie przyjęliśmy Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Modliliśmy się, aby Chrystus Pan w tym nowym roku przebywał między nami i aby wszyscy, którzy Go szukają, tak jak Trzej Królowie, mogli go znaleźć w naszej rodzinie.
         W tym dniu, do naszej wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza został przyjęty nowy ministrant – Jakub. Życzymy mu gorliwości i wierności w służbie u Jezusa.

05.01.2014

Spotkanie opłatkowe.

05.01.2014 – Spotkanie Opłatkowe Kapelanii Polskiej w Madrycie. Zgodnie już z naszą tradycją, po mszach świętych miało miejsce spotkanie opłatkowe wspólnot naszej Kapelanii. Razem złożyliśmy sobie życzenia i połamali opłatkiem. Śpiewaliśmy kolędy i częstowali przygotowanymi wcześniej smakołykami. Spotkanie było znakiem naszej wzajemnej życzliwości i troski o podtrzymywanie naszej wiary, kultury i tradycji narodowych.

01.01.2014

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

01.01.2014 – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W pierwszy dzień Nowego Roku, podczas adoracji Najświętszego sakramentu na Pacifico, modliliśmy się o pokój na świecie, w naszych ojczyznach i w naszych rodzinach. O Godzinie 17.30 odprawiliśmy mszę św. prosząc o Boże błogosławieństwo i opiekę Maryi dla wszystkich wiernych Kapelanii Polskiej w Madrycie i dla naszych bliskich.

29.12.2013

Uroczystość Świętej Rodziny.

29 grudnia 2013 przypadła uroczystość Świętej Rodziny. W południe, na Plaza Colón pod przewodnictwem abpa kard. A.M. Rouco Varela celebrowano mszę św. w intencji rodzin. Zgromadziło się tysiące ludzi, także z naszej Kapelanii. Ks. abp kard. Antonio Maria podziękował rodzinom za to że są: „fieles, valientes e incansables”.

O godzinie 17.00 wierni Kapelanii Polskiej w Madrycie zebrali się w kościele na Pacifico, by podczas uroczystej mszy św. powierzyć i zawierzyć - świętej Rodzinie z Nazaretu - siebie oraz nasze rodziny mieszkające w Madrycie oraz w Polsce. Na mszy św. obecni byli: Ambasador Rzeczypospolitej w Królestwie Hiszpanii – Tomasz Arabski z Rodziną; pracownicy Ambasady i Konsulatu, soliści Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, przedstawicieli różnych środowisk i organizacji polonijnych w Madrycie i Hiszpanii oraz bardzo licznie zgromadzeni wierni i goście naszej Kapelanii Polskiej w Madrycie.

Po mszy św. odbył się koncert solistów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kościół na Pacyfico był wypełniony do ostatniego miejsca, a uczestnicy koncertu mogli radować się wspaniałym, trwającym półtorej godziny koncertem polskich kolęd. Było to niezwykłe przeżycie, pełne romantycznych wzruszeń. Jeden z uczestników koncertu /kleryk werbista z Beninu/ powiedział: „Nic nie rozumiałem z tego co śpiewali artyści, ale muzyka była tak piękna, że wypełniła moje serce po brzegi najpiękniejszymi uczuciami i głębokim wzruszeniem”. Organizatorom, zwłaszcza fundacji „Nasz dom – nuestra casa” słowa szczerego uznania i podziękowania.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


24.12 - 25.12.2013

Boże Narodzenie.

24 - 25 grudnia 2013 rozpoczęliśmy celebrację świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku, były dwie msze św. tzw. Pasterki: o godzinie 18.00 na Pacifico i o 22.00 na Aluche, oraz 25 grudnia w Uroczystość Bożego Narodzenia też dwie msze św. Pomimo deszczu i zimna zgromadziły wielu wiernych naszej Polskiej Kapelanii w Madrycie, którzy śpiewając nasze polskie kolędy modlili się dziękując Bogu za dar Syna Bożego Jezusa Chrystusa.

Całej Wspólnocie Kapelanii Polskiej w Madrycie – szczere i serdeczne życzenia – niech Boże Dziecię błogosławi Ojczyznę miłą, (…), dom nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami…


13.12 - 17.12.2013

Rekolekcje Adwentowe 2013.

13 - 17 grudnia 2013 roku rozpoczęliśmy na Aluche i Pacifico nasze adwentowe rekolekcje. Poprowadził je o. dr Mirosław Piątkowski SVD – Koordynator Apostolatu JPIC Polskiej Prowincji SVD. Temat rekolekcji oscylował wokół 3 pytań; każdemu z nich był poświęcona jedna konferencja:
Dzień pierwszy: Bóg dla nas. Kim będzie to dziecię? Jezus z Betlejem – któż to taki?
Dzień drugi: My dla Boga. Nie było miejsca dla Ciebie… Czy i jak przyjmiesz Jezusa w te święta?
Dzień trzeci: Droga do spotkania Boga z człowiekiem. A na ziemi pokój… Możliwe pojednanie na święta?

Ojciec Mirosław dzielił się swoim doświadczeniem, słuchał spowiedzi i głosił konferencje. W sposób szczególny uwrażliwił nas na obecność Ducha Św. w naszym codziennym życiu.

Za wszystko szczere, staropolskie Bóg zapłać.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


08.12.2013

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

08.12.2013 - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.
Podczas mszy św. zostały poświęcone różańce i książeczki dla dzieci przygotowujących się do I-wszej Komunii świętej.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


01.12.2013

Msza św. z okazji 205 rocznicy Bitwy pod Somosierrą.

1 grudnia 2013 roku w Somosierra o godzinie 13.00 została odprawiona msza św. z okazji kolejnej rocznicy Bitwy pod Somosierrą /30.11.1808r./, w której uczestniczyli podporucznik Andrzej Niegolewski i pułk polskich szwoleżerów /w liczbie 123/. We mszy św. uczestniczyła delegacja kapelanii Polskiej z Madrytu. Ks. Kapelan miejsca jest twórcą i zarazem kustoszem muzeum w którym są zgromadzone liczne eksponaty przedstawiające historię bitwy: dokumenty, relikwie, pamiątki, fotografie.
Więcej:
http://www.aytosomosierra.es/somosierra/opencms/site/web/conoce_el_
pueblo/informacion/lugares_de_interes/?comboIdiomas=spanish

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


01.12.2013

Rozpoczęcie Adwentu.

1 grudnia rozpoczęliśmy Adwent - czterotygodniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie. Pierwsza niedziela Adwentu stanowi również początek kościelnego roku liturgicznego. Okres ten to czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na świętowanie narodzenia Chrystusa.

Sam termin „Adwent” wywodzi się z łaciny, gdzie „adventus” znaczy tyle co „przyjście”. Okres ten został ustanowiony w Kościele w IV wieku, podczas Synodu w Saragossie w 380 roku. W VI wieku papież Grzegorz Wielki zalecił, by Adwent trwał cztery tygodnie. Okres ten niemal od samego początku miał mieć radosny wydźwięk (oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela), jednocześnie jednak powinien skłaniać do refleksji i pokuty. W liturgii mszy św. opuszcza się hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a kapłani używają szat koloru fioletowego.

Zgodnie z tradycją w I niedzielę poświęciliśmy wieniec adwentowy oraz świece. Wieniec adwentowy, w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele Adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następujące: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – przychodzącego Chrystusa – Światłość świata; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.

Biskupi Polscy rok duszpasterski 2013-2014 ogłosili pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Dla naszej Ojczyzny i dla nas jest to rok, który rozpoczyna przygotowania do uroczystości jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski.
Więcej:
http://episkopat.pl/dokumenty/5491.1,Wierze_w_Syna_Bozego.html

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


24.11.2013

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

24 listopada w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, papież Franciszek, wraz z całą Wspólnotą Kościoła Powszechnego, podczas uroczystej mszy św. na Placu św. Piotra w Rzymie, zamknął Rok Wiary. Po raz pierwszy publicznie zostały wystawione relikwie, które tradycja uznaje za szczątki św. Piotra, a decyzja Papieża wypływa z faktu, iż „wciąż zbyt mało mówimy w Kościele o adoracji i o tym, że prawdziwą ewangelizację prowadzi się na kolanach”.

W naszej wspólnocie Kapelanii Polskiej w Madrycie w tę niedzielę zostało ochrzczonych troje dzieci. Podczas udzielania sakramentu chrztu, uroczyście odmawiając Credo, odnowiliśmy wiarę w Trójjedynego Boga. Jest to wiara naszych ojców i przodków, wiara w której wszyscy zostaliśmy ochrzczeni.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


10.11.2013

Msza święta w intencji Ojczyzny.

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

To właśnie 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i wolność. I ponownie zaistniała na mapie Europy. Po latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję/1772-1795/; powstaniach narodowych /Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863/; zmaganiach na różnych frontach i podejmowanych wysiłkach, dzięki niezłomności, patriotyzmowi i heroicznemu bohaterstwu Polacy wywalczyli wolność i niepodległość.

10 listopada 2013 roku o godzinie 17:00 w parafii Nuestra Seńora de la Paz /Pacifico/, Kapelania Polska w Madrycie celebrowała mszę św. dziękczynną za naszą Ojczyznę Polskę i Polaków mieszkających w Madrycie i Hiszpanii . Obecni byli: ambasador RP Tomasz Arabski z rodziną, konsul RP Krzysztof Czaplicki z małżonką, przedstawiciele różnych stowarzyszeń /Nasz Dom- Nuestra Casa; Dom Polski w Getafe; Stowarzyszenie Forum; Stowarzyszenie Dyskobol z Alcala de Henares; Stowarzyszenie Klub Wawel z Vicalvaro/ oraz przedstawiciele Polonii z wielu kręgów życia społecznego i kulturalnego.

Mszy św. przewodniczył o. Mirosław Baran SVD – Kapelan Kapelanii Polskiej w Madrycie, a współkoncelebrował ks. Andrzej.

Po mszy św. Stowarzyszenie Nasz Dom-Nuestra Casa i Dom Polski w Getafe zaprosili wszystkich na krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu chóru Stowarzyszenia oraz poczęstunek. Warto dodać, że w tym roku przypada 95 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


02.11.2013

Dzień Zaduszny.

2 listopada Kościół katolicki wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień Zaduszny, jak popularnie go nazywamy, to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią i cieszyli się radością zbawionych w niebie. W ten dzień, zgodnie z naszą ojczystą tradycją, nawiedzamy cmentarze, składamy kwiaty, zapalamy znicze i modlimy się za naszych bliskich zmarłych w tzw. WYPOMINKACH.

Nasza wspólnota w tych świątecznych dniach, modliła się „za polecanych zmarłych w wypominkach” podczas mszy św. 1 i 3 listopada na Aluche i Pacifico, oraz w nabożeństwie różańcowym na Pacifico.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


01.11.2013

Uroczystość Wszystkich Świętych.

1 listopada w Kościele powszechnym przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to jedno z najbardziej radosnych świąt dla chrześcijan, gdyż przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości.


18.10.2013

Pielgrzymka do Fatimy

06.10.2013

Różaniec.

06.10.2013

Rozpoczęcie katechezy do sakramentu bierzmowania.

22.09.2013

Rozpoczęcie katechezy dzieci I-wszo komunijnych

22 września w naszej Wspólnocie Kapelanii Polskiej w Madrycie, rozpoczęliśmy rok katechetyczny. Do sakramentu I-wszej Komunii św. przygotowuje się 35 dzieci, a do przyjęcia sakramentu bierzmowania 55 młodych ludzi. Na drodze poznawania Chrystusa i wspólnoty Kościoła towarzyszom im na pierwszym miejscu rodzice, następnie katechetki i cała nasza wspólnota. Wiara jest darem, którą otrzymujemy. Wiary nie można się „wyuczyć czy nauczyć”, można jej doświadczyć i przekazać. To nasze chrześcijańskie powołanie i zadanie.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


08.09.2013

Przywitanie o. Mirosława.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

08.09.2013

Rozpoczęcie roku duszpasterskiego 2013/14.

 

© 2006 Kapelania Polska w Madrycie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
email: kp.madryt@kapelania.nazwa.pl            webmaster@kapelania.nazwa.pl