26.07.2017 – Koncert alumnów i profesorów Szkoły Muzycznej Suzuki z Madrytu w Monasterio de Yuste. Już po raz VIII w Jarandilla de la Vera odbywały się Letnie Warsztaty Muzyczne dla dzieci od 3 do 15 lat ze szkoły muzycznej w Madrycie. Jeden z koncertów ma miejsce na dziedzińcu klasztornym w Yuste, gdzie od 3 lat przebywają Ojcowie Paulini.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

18.06.2017 – Uroczystość Corpus Christi - Boże Ciało. Po raz pierwszy w historii Kapelanii Polskiej w Madrycie, miała miejsce procesja Bożego Ciała przygotowana wraz z wiernymi z parafii Santo Domingo de Guzman. Wspólnota Polska miła pierwszy ołtarz – Jezusa Miłosiernego. Dziewczynki, które w tym roku przystąpiły do Komunii św. oraz wszystkie inne maluszki - chyba pierwszy raz w życiu – sypały Jezusowi kwiatki. Chłopcy szli w procesji w strojach komunijnych . Śpiew oraz oprawę muzyczną przygotowało Stowarzyszenie Polonijne „Krakus” z Mostoles. 
                Była to też okazja do podziękowania za cały rok pastoralny 2016/2017.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

03.06.2017 – Pierwsza Komunia Święta. W sobotę, podczas uroczystej mszy św. 33 dzieci przyjęło Jezusa Chrystusa w Eucharystii po raz pierwszy. Wielka radość dla wszystkich: dzieci, rodziców, dziadków i przyjaciół.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

 

20.05.2017 – Bierzmowanie w Kapelanii Polskiej. Po dwóch latach katechezy, nasza młodzież ze wspólnoty na Aluche i Vicalvaro przyjęła w sobotę sakrament bierzmowania. Uroczystościom przewodniczył ks. Kanclerz Kurii Madryckiej – don Alberto Andres Dominguez. Do sakramentu przystąpiło 28 Polaków i 4 Hiszpanów.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

12-13.05.2017 – Papież Franciszek w Fatimie. Na uroczystości Stulecia Objawień Maryjnych w Fatimie – przybył papież Franciszek. Duża grupa naszych rodaków z Kapelani Polskiej w Madrycie pielgrzymowała do Fatimy, by uczestniczyć w mszy św. kanonizacyjnej pastuszków: św. Franciszka i św. Hiacynty.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 


30.04.2017 – Pielgrzymka Polaków do Yuste.
Na zaproszenie Ojców Paulinów, pielgrzymowaliśmy do klasztoru w Yuste na uroczystości 3 Maja. Od 3 lat obecna jest w klasztorze Kopia Jasnogórskiego obrazu Czarnej Madonny – naszej Matki i Królowej. Przybyliśmy z kapelanii w Madrycie (120 osób); z kapelanii w Segowii; z Extremadury i innych miejsc w Hiszpanii

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

Polska tradycja święcenia „Wielkanocnego Kosza” z: jajami, kiełbasą, chlebem, solą, chrzanem i wielkanocną babką.

 

13-16.04.2017 – Triduum i Wielkanoc. W Wielki Czwartek wspólnie celebrowaliśmy święto ustanowienia Eucharystii w naszej wspólnocie na Pacifico, zaś w Wielki Piątek spotkaliśmy się na liturgii Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża we wspólnocie na Aluche. Tradycyjnie w Wielką Sobotę poświęciliśmy pokarmy: jaja, sól, chleb, wędliny i wielkanocne babki. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godzinie 8.00 celebrowaliśmy naszą polską REZUREKCJĘ. Mszę św. koncelebrowali: don Juan Carlos Merino – wikariusz biskupi; don Rufino García Antón – delegat biskupi ds. migrantów; o. Łukasz Herkt SVD z Brazylii i o. Mirek Baran SVD nasz Kapelan. Wszystkim życzymy RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 


09.04.2017 – Niedziela Palmowa.
Od uroczystego poświęcenia palm, rozpoczęliśmy świętowanie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 


06-11.04.2-17 – Rekolekcje Wielkopostne. W tym roku nasze rekolekcje prowadził o. Łukasz Herkt  SVD – misjonarz z Brazylii, obecnie studiujący język angielski w Irlandii. Ojciec Łukasz urodził się w Nysie, pochodzi z parafii M B Bolesnej prowadzonej przez oo. Werbistów. Od 6 lat jest kapłanem pracującym w Brazylii.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 


26.03.2017 –Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Podczas niedzielnej mszy św. modliliśmy się w intencji wszystkich zamordowanych i pomordowanych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Uroczystość zorganizowała Kapelania Polska w Madrycie przy udziale Stowarzyszeń: Poland First to Fight oraz Krakus. Obecna była Pani Ambasador RP w Hiszpanii Marzenna Adamczyk. Po mszy św. był krótki koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez Stowarzyszenie Krakus.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 


01.03.2017 - Środa Popielcowa.
Rozpoczęliśmy okres wielkiego postu od posypania głów popiołem na znak naszej pokuty i chęci przemiany naszego życia na lepsze. W każdy piątek wspólnie  uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej a w niedzielę śpiewaliśmy nasze polskie Gorzkie Żale.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

21.01.2017 – Święto Nuestra Seńora de la Paz. W sobotni wieczór, o godzinie 19.00; mszą św. uczciliśmy patronkę naszej parafii na Pacifico, gdzie Wspólnota Polska  ma swoje miejsce od ponad 20 lat.
                Uroczystej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. abp kard. Carlos Ososro Sierra; a towarzyszyli mu proboszcz parafii oraz liczni księża. Wspólnota polska była obecna i widoczna. Podczas procesji z darami ofiarnymi, polskie dzieci zwróciły na siebie uwagę przepięknymi strojami ludowymi.
                Po mszy św. było wspólne zdjęcie z ks. arcybiskupem oraz wymiana prezentów. Ks. abp otrzymał od nas „Ptasie mleczko”, a mały Kuba nie omieszkał powiedzieć, że: „Estos son los mejores, mas ricos chocolates de Polonia”. Na co don Carlos odpowiedział: „Esta misma noche, antes de irme a dormir, los voy a probar”.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

15.01.2017 – Koncert Kolęd grupy VOX. W niedzielę, po południu, w Centrum Kapelanii Polskiej w Madrycie - kościele Nuestra Señora de la Paz, odbył się uroczysty, tradycyjny świąteczny koncert polskich Kolęd. W tym roku wyśpiewali je dla nas soliści Grupy VOX, a organizatorem koncertu było jak zawsze Stowarzyszenie Nasz Dom i Dom Polski w Getafe.
                Koncert poprzedziła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Mirosława Baran SVD (kapelan Kapelanii Polskiej w Madrycie); a towarzyszyli mu ks. Francisco del Pozo Hortal (proboszcz parafii Ntra. Sra. de la Paz) oraz o. Marian Brudny SVD (misjonarz z Kongo).
                Minutą ciszy i zapalonymi biało-czerwonymi zniczami, wniesionymi przez prezesów Stowarzyszeń Polonijnych z Europy, uczczono pamięć  śp. + Longina Komołowskiego,  Prezesa Wspólnoty Polskiej, Wicepremiera i Ministra Pracy w rządzie Premiera Jerzego Buzka, człowieka „Solidarności”.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

fot. Marek Bownik

15.01.2017 – Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy.  W Madrycie, wraz z abpem Carlos Ososro Sierra, i Kapelanami różnych mniejszości narodowych, celebrowaliśmy mszę św. w intencji wszystkich migrantów i uchodźców, zwłaszcza tych najmłodszych i najsłabszych czyli dzieci.
                Papież w orędziu na ten dzień, powiedział min.: Z okazji dorocznego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, zależy mi na zwróceniu uwagi na sytuację nieletnich imigrantów, zwłaszcza samotnych, wzywając wszystkich do otoczenia troską dzieci, które są trzykrotnie bezbronne (...). Papież wskazuje, że wśród imigrantów najbardziej narażoną grupą są dzieci, gdyż najczęściej są niedostrzegane i pozbawione głosu. W ten sposób imigranci niepełnoletni często ostatecznie lądują na najniższych poziomach ludzkiej degradacji, gdzie bezprawie i przemoc wypalają przyszłość wielu niewinnych ludzi, zaś sieć wyzysku nieletnich trudno przełamać.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

08.01.2017 – Niedziela Chrztu Pańskiego – polska „Szopka Noworoczna”. Po mszy św. grupa młodzieży z Vicalvaro; przedstawiła polskie, bardzo współczesne, jasełka.
                Motorem i reżyserem całego przedsięwzięcia jest pan Darek Rodak z małżonką. Należy pogratulować całej grupie za ponadczasowe prawdy, wspaniałą grę, prześliczne dekoracje i świetny klimat. Tak więc już dzisiaj czekamy na kolejne wydarzenie….

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

06.01.2017 – Uroczystość Trzech Króli - spotkanie opłatkowe. Tradycyjnie już w obu naszych centrach – na Aluche i Pacifico - spotkaliśmy się na naszym polskim opłatku. Modliliśmy się o błogosławieństwo dla naszych rodzin, poświęciliśmy kredę na oznaczenie naszych domów, połamaliśmy się opłatkiem i spotkaliśmy się na wspaniałej uczcie. Degustowaliśmy polskie przysmaki: szynki, kiełbasy, smalec, ogórki, śledzie, przepyszne ciasta i ciasteczka. 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

01.01.2017 – Nowy Rok. Przypadł ten pierwszy dzień w niedzielę, kiedy obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Po licznych zabawach i balach, podczas uroczystego nabożeństwa powierzyliśmy i zawierzyliśmy cały Nowy 2017 Rok - Maryi Matce Jezusa.

 

24-26.12.2016 – Boże Narodzenie. Tradycyjnie, naszymi „pasterkami” rozpoczęliśmy przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Na Pacifico o godzinie 18.00, mieliśmy okazję śpiewać wraz z don Fernando, któremu towarzyszyły wnuki grając na skrzypcach: Irene, Rafael, Sofia i Ines. Na Aluche pasterka miała miejsce o godzinie 22.00. 26 grudnia św. Szczepana, obchodziliśmy nasz polski „drugi dzień świąt”. Na uroczystej mszy św. modliliśmy się szczególnie za naszych mężczyzn i o wytrwanie w wierze.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

15-20.12.2016 – rekolekcje adwentowe. W tym roku głosił je o. Michał Śledziński SVD – misjonarz z Brazylii; obecnie pracujący w animacji misyjnej w Nysie (Polska). Słowem i przykładem poruszył nasze serca i sumienia, spotkał się z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania oraz dziećmi.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

11.12.2016 – operacja „KILO”. W naszych wspólnotach w III niedzielę Adwentu, miała miejsce zbiórka produktów spożywczych: mleka, oliwy, cukru, ryżu i cola-cao, dla parafialnych Caritas. Wszystkim, którzy się dzielili za wszystko serdeczne Bóg zapłać.

 

08.12.2016 – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Siostry Ines i Beata oraz dzieci grupy postkomunijnej uczestniczyły w audycji radiowej Radia Maryja; którą przygotowały razem z księdzem Davidem – wikarym z naszej parafii na Aluche. Opowiedziały o sobie, polskich świętych: Janie Pawle II i Faustynie Kowalskiej; oraz o naszej Kapelani Polskiej w Madrycie.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

04.12.2016 – II Niedziela Adwentu i św. Mikołaja. Po mszach św. dzieci naszej wspólnoty spotkały się ze świętym Mikołajem. Poprzez świetnie przygotowane przedstawienie teatralne poznały jego historię życia oraz otrzymały od świętego słodki upominek – czekoladę. A mamy przygotowały  wspaniałą piernikową ucztę.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

27.11.2016 – I Niedziela Adwentu. Podczas mszy świętych uroczyście poświęciliśmy wieniec adwentowy i zapaliliśmy pierwszą świecę.

 

13.11.2016 – Narodowe Święto Niepodległości Polski. Dokładnie 11 listopada 2016 roku przypadła 98 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Podczas uroczystej mszy św. w kościele Kapelani Polskiej „Nuestra Seńora de la Paz”, podziękowaliśmy za dar „wolnej i niepodległej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.
                Głównym celebransem był o. Sebastian Korczak, towarzyszyli mu polscy księża: o. Mirosław Baran SVD (Kapelan Kapelani Polskiej w Madrycie) o. Marek Raczkiewicz CSsR (profesor języków klasycznych); księża studenci z diec. Łomżyńskiej: Tomasz i Mateusz oraz proboszcz naszej parafii Francisco del Pozo Hortal. 
                Obecni byli: Pani Ambasador RP w Madrycie – Marzenna Adamczyk, pan Konsul Krzysztof Wielgus z małżonką; Stowarzyszenia: Krakus, Nasz Dom – Dom Polski w Getafe, Poland First to Fight, przedstawiciele różnych środowisk polonijnych w Madrycie.
                Po mszy św. wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Stowarzyszenia Krakus, a następnie udaliśmy się do salonu parafialnego na „polonijny stół”.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.

 

fot. Marek Bownik

22-23.10.2016 – Pielgrzymka do Fatimy w roku Miłosierdzia. Jak co roku, pielgrzymowaliśmy do Fatimy. Ale tegoroczna pielgrzymka miała charakter jubileuszowy Roku Miłosierdzia. Najpierw Droga Krzyżowa, w atmosferze ciszy, modlitwy i pokuty. Na koniec zaświeciło nam słońce. Następnie msza św. w „Godzinie Miłosierdzia” w tzw. Kaplicy Anioła. Był tez wieczorny, piękny różaniec z naszym udziałem i potem procesja. A na drugi dzień wcześnie rano, w Kaplicy Objawień nasza polska msza św.
                Pielgrzymowaliśmy,  by dziękować i prosić Maryję, naszą Panią Fatimską, o szczególną opiekę i wstawiennictwo dla nas i naszych rodzin, dla wszystkich należących do Kapelanii Polskiej w Madrycie. Wróciliśmy wymodleni, umocnieni i co daj Panie Boże – lepsi, nawróceni... Bóg zapłać całej grupie!

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

16.10.2016 - Pokaz  filmu “Świat Matki Teresy”. W Kapelanii Polskiej w Madrycie, został zorganizowany pokaz filmu, artystycznego dokumentu zrealizowanego w 1996 r. w Kalkucie przez polską reżyser, Barbarę Lorynowicz, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
                Pokazy miały miejsce po mszach św., w dwóch madryckich parafiach gdzie gromadzą się nasi rodacy:  Santo Domingo de Guzman oraz Nuestra Seńora de la Paz. Dzięki filmowi,  mogliśmy poznać historię i przesłanie, jakie zostawiła dla potomnych “matka najuboższych”, dzisiaj już św. Matka Teresa z Kalkuty.
                Wielką i bardzo miłą niespodzianką dla nas, była obecność naszej nowej Pani Ambasador – Marzeny Adamczyk, która „dopiero co” przybyła do Madrytu. Po projekcji filmu była więc okazja do wzajemnego poznania się, zarówno z panią reżyser Barbarą Lorynowicz jaki i panią Ambasador RP – Marzeną Adamczyk.  Za „czas i ciepłe, rodzinne spotkanie” – dziękujemy.
                Pokazy filmu zostały zorganizowane przez Ambasadę RP w Madrycie oraz Kapelanię Polską w Madrycie.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

12.10.2016 Złota jesień w El Espinar. Prawie jak w Polsce...

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

09.10.2016 – Rozpoczęcie Roku Pastoralnego 2016-2017. W niedzielę na mszach św. nastąpiło uroczyste i oficjalne rozpoczęcie roku pastoralnego w naszej Kapelani w parafii Santo Domingo de Guzman. Hasło tegoroczne brzmi: „Familia –  la alegria del amor”.  Rozpoczęliśmy katechezy dzieci przygotowujących się do I-wszej Komunii św. na drugim roku jest  34 dzieci a na pierwszym roku tylko 18 dzieci. W poznawaniu Jezusa, prawd wiary i przykazań Bożych dzieciom towarzyszą rodzice, jako pierwsi katecheci, oraz nasze polskie siostry,  należące do Stowarzyszenia Sióstr Hijas de Amor Misericordioso. Do sakramentu bierzmowania natomiast przygotowuje się  22 osoby.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

25.09.2016 - „Do Broni 2016” – VI edycja rekonstrukcji historycznej z II wojny światowej.
25 września, za sprawą Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Poland First to Fight”, madrycki park La Vaguada zamienił się w pole bitwy z II wojny światowej. Widzowie mogli obejrzeć m.in. rekonstrukcję Kampanii Wrześniowej oraz Powstania Warszawskiego. W programie był również występ chóru „Krakus”, który wykonał polskie pieśni patriotyczne, prezentacja kobiecych mundurów oraz konferencja na temat roli kobiet w II wojnie światowej. W uroczystym hołdzie poległych wziął udział m.in. Attaché Wojskowy w Hiszpanii, płk. Adam Krzyżanowski oraz przedstawiciele Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Madrycie. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Jerzego Radłowskiego, weterana II wojny światowej, żołnierza AK i 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, w 2015 r.  odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
                VI już edycję „Do Broni” zorganizowało tradycyjnie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Poland First to Fight” wraz z APNHP "Polónica", zapraszając do udziału grupy rekonstrukcyjne z wielu regionów Hiszpanii oraz z Polski. Przy organizacji „Do Broni 2016” współpracowali również: Ambasada RP i Instytut Polski w Madrycie oraz Hiszpańsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne „Krakus”.

Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

24-25.09.2016 – IV Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych i Kapelanii Polskich w Madrycie. w Getafe – Madryt pod Patronatem Honorowym Ambasady RP w Madrycie oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska odbył się IV Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich w Hiszpanii.
                Honorowymi gośćmi spotkania byli Zastępca Przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senator RP Pan Artur Warzocha, Przedstawiciel Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska Prezes oddziału Katowice Pan Stefan Gajda, Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Madrycie Pan Piotr Dolata, Konsul Generalny RP w Barcelonie Pan Marek Ciesielczuk, Konsul RP w Madrycie Pan Krzysztof Wielgus, Radca Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Madrycie Pan Mirosław Węglarczyk.
                W zjeździe uczestniczyli również Kapelanii Polscy w Hiszpanii ks. Czesław Piela TChr (Koordynator Kapelanii Polskich w Hiszpanii z ramienia Konferencji Episkopatu Polski), ks. Mirosław Baran SVD – Kapelan w archidiecezji Madryt; ks. Andrzej Sobczyk TChr – Kapelan w diecezji Getafe; oraz zaproszeni księża: ks. Slawomir Wiktorowicz, ks. Mateusz Dobrzycki, ks. Tomasz Grala.
                W drugim dniu Zjazdu uczestnicy wzięli udział w Obchodach Dnia Braterstwa w miejscowości Somosierra. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną przez proboszcza parafii Somosierra ks. Jose Medina oraz księdza Sławomira Wiktorowicza. IV Zjazd Stowarzyszeń Polonijnych oraz Kapelanii Polskich w Hiszpanii zakończył się corocznym piknikiem braterstwa /wspólnym hiszpańsko polskim stołem degustacyjnym/. Oprawę artystyczną i poczty sztandarowe przygotowali Polonijny Zespół Ludowy Stowarzyszeń „Nasz Dom” i Dom Polski oraz zaproszeni artyści Jan Zieliński i Krystyna Dera.


Zainstaluj Flash Player aby odtworzyć zdjęcia.


 

17-18.09.2016 – Powitanie nowego proboszcza na Pacifico. W sobotę odbyła się podniosła uroczystość wprowadzenia na urząd nowego proboszcza Francisco del Pozo Hortal, a zarazem pożegnanie proboszcza seniora Enrique de la Fuente
                W parafii Nuestra Seńora de la Paz Kapelania Polska jest od 20 lat. To Enrique w 1996 roku otworzył dla nas kościół, sale a przede wszystkim serce. Za to WIELKIE Bóg zapłać.
                Nowy proboszcz Francisco zaraz w niedzielę, odprawił z nami mszę św. i wszystkich przywitał i pozdrowił. Powiedział m.in.: „Vosotros en este lugar estais en casa, mucho antes que yo. Sean bienvenidos”. Franciszkowi już dzisiaj, za zaufanie i okazywane serce,  mówimy: dziękujemy !


11.09.2016 - Pierwsza polska msza św. po wakacjach w naszej Kapelanii. Wszystkich serdecznie witamy po wakacjach.


 

© 2006 Kapelania Polska w Madrycie - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
email: kp.madryt@kapelania.nazwa.pl            webmaster@kapelania.nazwa.pl